+48 508 111 323 bok@ksens.pl

Jedną z podstawowych czynności, o której nie możesz zapomnieć podczas przygotowywania zdjęć do prezentacji 360, jest umiejętne usuwanie tła. Poniżej podpowiadamy, z jakich narzędzi korzystać, aby w efekcie końcowym skupić całą uwagę odbiorcy na fotografowanym przedmiocie.

Opcje eliminacji tła znajdziesz wielu popularnych edytorach grafiki, takich jak Photoshop czy Gimp. Potrzebna jest jednak pewna znajomość obsługi takich programów, co dla wielu użytkowników stanowić może zasadniczą barierę. Z pomocą przychodzą coraz popularniejsze aplikacje webowe, przy wykorzystaniu których możesz w banalnie prosty sposób szybko uzyskać pożądany efekt. W tym artykule skupimy się na pięciu serwisach internetowych wspomagających wycinanie tła ze zdjęć.

Podczas testowania, w każdej aplikacji posłużyliśmy się tym samym zdjęciem przedstawiającym produkt na jasnym tle, które chcemy usunąć.

Photo1

1. Clipping Magic – www.clippingmagic.com

clippingmagic1

Clipping Magic to niewątpliwie najpopularniejszy i naszym zdaniem najbardziej intuicyjny w obsłudze serwis wspomagający usuwanie tła ze zdjęć. Praca z aplikacją to sama przyjemność – wystarczy otworzyć w nim zdjęcie przeznaczone do edycji, a następnie przy pomocy kilku kliknięć zaznaczyć obszary obrazka, które pozostawiasz i elementy do usunięcia. Narzędzie szybko reaguje na wykonywane przez Ciebie czynności i w sposób niemalże „magiczny” usuwa niepotrzebne partie zdjęcia.

clippingmagic2

Wystarczy kilka pociągnięć wirtualnym pędzlem aby aplikacja wyodrębniła Twój przedmiot z reszty obrazka.
Clipping Magic jest serwisem płatnym. Aby z niego skorzystać należy wykupić jeden z trzech dostępnych planów abonamentowych. Warto tu nadmienić, że im droższy pakiet tym możliwa jest większa ilość zdjęć do pobrania, a także możliwość załadowania i wycinania tła z całej serii zdjęć (opcja szczególnie przydatna przy tworzeniu prezentacji 360).

2. Background Burner – www.bonanza.com/background_burner

backgroundburner1

Kolejny ciekawy serwis jaki znalazł się w naszym zestawieniu. Działa on trochę inaczej niż Clipping Magic, a mianowicie po załadowaniu zdjęcia program automatycznie zaczyna operację wycinania tła. Pierwsze rezultaty widzisz już po kilkunastu sekundach. Aplikacja oferuje dwie wersje wyciętego pliku, a Ty wybierasz tą, która w Twoim mniemaniu wygląda lepiej. W naszym przypadku końcowy efekt nie był od razu idealny, trzeba było nanieść poprawki w kilku miejscach (tutaj: niedokładne wycięcie w okolicach dłoni).

backgroundburner2

Program wymaga bardzo dokładnego wskazania miejsc, które chcesz pozostawić oraz tych, które chcesz usunąć, tak więc kilka precyzyjniejszych kliknięć pędzlem pozwoliłoby uzyskać w 100% pożądany efekt.

3. Free Background Removal – www.freebackgroundremoval.com

feebackgroundremoval1

Prosta, w pełni automatyczna aplikacja oferująca usunięcie niepożądanego tła z Twoich fotografii. Na głównej stronie znajdziesz nieskomplikowany tutorial, na podstawie którego nietrudno się domyślić, że możliwości skryptu są mocno okrojone. Do wyboru masz trzy opcje – produkt, sylwetka i twarz. Wybraliśmy opcję pierwszą, oto rezultaty:

feebackgroundremoval2

Prosta, w pełni automatyczna aplikacja oferująca usunięcie niepożądanego tła z Twoich fotografii. Na głównej stronie znajdziesz nieskomplikowany tutorial, na podstawie którego nietrudno się domyślić, że możliwości Musimy przyznać, że jak na pełny automat jest całkiem nieźle. Pozostało kilka „drobiazgów” po bokach zdjęcia (z łatwością da się je usunąć np. w Paincie) ale poziom wycięcia tła jest zadowalający. Niestety po zapisaniu gotowego zdjęcia na dysku okazało się, że obraz ma poszarpane krawędzie.

4. Free Online Image Editor – www.online-image-editor.com

freeonlineimageeditor1

Darmowy programik z całym mnóstwem różnorodnych narzędzi do prostej edycji zdjęć – od kadrowania po dodawanie ramek etc. Po załadowaniu zdjęcia do serwisu, opcja Cię interesująca znajduje się po przejściu do sekcji Wizards.

freeonlineimageeditor2

Spośród menu wybierz opcję Transparency. Narzędzie oferuje kilka parametrów ustawień. Kliknij w obszary zdjęcia, które chcesz usunąć. Dodatkowo masz do dyspozycji prostą w użyciu gumkę. Efekt końcowy jest naszym zdaniem bardzo dobry.

freeonlineimageeditor3

5. Lunapic – www133.lunapic.com/editor/

lunapic1

Ostatni w naszym zestawieniu serwis oferuje pełen wachlarz opcji – od podstawowej edycji zdjęcia (rozmiar, kadrowanie etc.) po nanoszenie na fotografie różnych efektów i filtrów. My skupimy się rzecz jasna na opcji usuwania tła ze zdjęcia.
Po załadowaniu zdjęcia kliknij w menu Edit, a następnie wybierz ostatnią opcję na liście.

lunapic2

W kolejnym oknie kliknij na kolor, który chcesz wyeliminować – w naszym przypadku było to białe tło. Program pozwala ustawić zakres usuwanego obszaru, dodatkowo całą operację możesz powtarzać dowolną ilość razy aż do uzyskania pożądanego efektu. Uważaj, aby nie wyciąć zbyt dużej części obrazu. Do drobnych korekt dobrym rozwiązaniem będzie użycie gumki. Znajdziesz ją w menu Draw->Paint Tool.

Podsumowując, w sieci znajdziesz szereg gotowych rozwiązań różnej jakości, umożliwiających usuwanie tła ze zdjęć.  Niekwestionowanym zwycięzcą w naszej opinii jest serwis Clipping Magic, który wygrywa z resztą aplikacji pod każdym względem – skuteczności, intuicyjności i prostoty obsługi. Niestety od kwietnia 2014 roku korzystanie z niego jest płatne i jest to właściwie jego jedyny minus. Pozostałe testowane przez nas aplikacje są darmowe. Opcje w nich dostępne są co prawda nieco mniej intuicyjne i mniej skuteczne. Warto jednak przyjrzeć się ich szczegółowym ustawieniom w celu uzyskania pożądanego efektu jak najdokładniejszego wycięcia tła ze zdjęcia. Nie mniej jednak mając na uwadze fakt, że są to aplikacje bezpłatne, jesteśmy w stanie „wybaczyć” im wszelkie niedogodności.
Jeśli szukasz kompleksowej usługi wycinania tła zadzwoń lub napisz do nas:

+48 508 111 323

bok@ksens.pl

Możesz skorzystać z formularza kontaktowego >>