+48 508 111 323 bok@ksens.pl

Wykonując fotografie w technice 360, naszym podstawowym narzędziem (oprócz rzecz jasna aparatu) jest stół obrotowy. Do wyboru mamy zautomatyzowane, komercyjne i zazwyczaj kosztowne rozwiązania, możemy również przygotować taki stół w warunkach domowych wydając na niego nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. 

Zanim zabierzemy się do pracy, będziemy musieli zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy:

1. Taca obrotowa IKEA SNUDDA – tak! Dobrze zrozumiałeś 🙂 Ta prosta i niedroga konstrukcja dostępna w każdej Ikei posłuży nam za obrotową podstawę do naszego stołu
2. Białe polipropylenowe tło fotograficzne
3. Karton modelarski rozmiaru ok 50×50 cm
4. Dwustronna taśma klejąca
5. Taśma malarska
6. Ołówek
7. Czarny średniej grubości marker
8. Linijka, kalkulator, miarka
9. Nożyczki, skalpel
10. Małe lusterko kosmetyczne

Przystępujemy do pracy. Na początku zajmiemy się podzieleniem obwodu tacy na 36 równych odcinków – zakładamy że nasze prezentacje będą składać się z 36 zdjęć – obrót stołu co 10°.
W tym celu posłużymy się prostym wzorem na obliczenie obwodu naszego stołu, a następnie podzielimy otrzymany wynik na 36 równych części. Do dzieła!
Wzór na obwód koła to 2πr, w naszym przypadku to będzie 2*19,5 cm (promień stołu)*3.14
Uzyskany wynik 122,5 cm, podzielony na 36 zdjęć, daje nam w zaokrągleniu długość 3,4 cm – tyle będzie wynosił odstęp pomiędzy zdjęciami składowymi.

 

Bierzemy taśmę malarską i rozwijamy ją na krawędzi blatu na długość ok 130 cm, najlepiej połową szerokości żeby później nie było problemów z jej odklejeniem. Następnie odznaczamy 3,4 – centymetrowe odcinki na taśmie.

 

Po skończeniu starannie odklejamy taśmę i przyklejamy ją do krawędzi naszego stołu obrotowego. Robimy to również połową szerokości, tak żeby zostawić miejsce na przerysowanie kreseczek.

 

Rysujemy znaczniki na deseczce starając się ciągnąć linię nieco na spód blatu.

 

Jeżeli starannie odmierzyliśmy wszystkie odcinki, odległość pomiędzy trzydziestą szóstą a pierwszą kreseczką powinna być mniej więcej taka sama jak pozostałe.  Zrywamy taśmę malarską.

 

Odwracamy stół i dla ułatwienia nanosimy markerem cyferki nad kolejnymi kreseczkami. UWAGA! Piszemy pismem lustrzanym! Warto przećwiczyć chwilę przed 
Lusterko ułatwi odczyt znaczników naniesionych wcześniej na stół.

blog (15 of 19)

Następnym etapem będzie wyścielenie naszego stołu białym tłem. Dla lepszej stabilności i w celu zamaskowania drewnianej krawędzi stołu, użyjemy kartonu modelarskiego. W tym celu odmierzamy na nim okrąg którego średnica powinna być kilka cm większa niż średnica naszego stołu. Tacka ma średnicę 39 cm ale dobrze jest zostawić trochę zapasu. W naszym przypadku jest to 4 cm, więc cały okrąg ma 47 cm średnicy.

blog (13 of 19)

Karton ma lekko szare zabarwienie, konieczne więc będzie oklejenie go warstwą białego tła. Wycinamy więć kolejny okrąg (tym razem z tła) o średnicy trochę większej niż średnica kartonu i sklejamy obie warstwy razem.
W celu lepszego spasowania, nacinamy brzegi i podklejamy je pod spód kartonu.

sunc

rc

blog (19 of 19)

Tak przygotowaną podkładkę sklejamy z wcześniej przygotowaną platformą.

Gotowe!

stol